Cellule MC bas niveau Audio Technica AT-ART 1000x
Low level voice coils
Low impedance
Diamond Special Line Contact
Boron cantilever
Made in Japan
Know more
Product no longer available
MPLAUAU111
Citelis paiement
Comment ça marche ?
1 Validez le contenu du panier
2 Choisissez paiement en 3 fois au règlement
3 Laissez-vous guider et validez
Need help ?
  • An attentive team
  • Quality products
  • Secure and fast shipping
Description
AUDIO TECHNICA AT-ART 1000X : Generator
Each non-magnetic core coil is made from 20 μm diameter PCOCC (Pure Copper Ohno Continuous Casting) wire. It is wound by hand over eight turns to create a rectangle measuring 1.1 mm × 0.6 mm. The coils are contained in a specific ultra-thin film of 25 μm and placed in a ‘tiny’ 0.5 mm space in a powerful magnetic circuit. Although a non-magnetic core is used, this design allows each coil to generate an output voltage of 0.22 mV at an impedance of 3.5 ohms.
AUDIO TECHNICA AT-ART 1000X: Diamond and Cantilever
The AT-ART1000X retains the superb Special Line Contact diamond, exclusive to Audio-Technica's top-of-the-range models. This diamond is combined with a solid boron cantilever similar to the previous model, with a diameter of 0.26 mm. This assembly offers an exceptional high-frequency response with minimal abrasion to considerably reduce distortion and wear on the disc, and of course an inaudible level of surface noise.
AUDIO TECHNICA AT-ART 1000X: Body and technologies
Exclusive to Maplatine.com in a few days!
Franck
Frequency Response: 15 - 30,000Hz
Channel Separation: 30 dB (1kHz)
Vertical Track Angle: 19˚
Diamond: Special Line Contact diameter 0.26mm (0.01")
Coil Impedance: 3.5Ω (1kHz)
Output Voltage: 0.22mV (1kHz, 5cm/sec.)
Coils: Very pure copper PCOCC
Channel Balance: 0.5dB (1kHz)
Cantilever : Solid boron
Static Compliance: 30 x 10-6 cm/dyne
Dynamic Compliance: 9 x 10-6 cm/dyne (100Hz)
Load Impedance : >30Ω
Weight : 11.0g
Supplied Accessories: Non-magnetic screwdriver, screws (2 x 12mm, 2 x 18mm), brush, PCOCC cables.